Liget 1990/2 | Mester Béla - A HATALOM ÁTVITELE (részlet)
A MIFÉLE ÚT? című összeállításból
„1990 elején azzal a kéréssel fordultunk a Liget szellemiségéhez közel álló írástudókhoz, hogy küldjék el véleményüket a kelet-közép-európai lehetőségek emberi-társadalmi formálásáról. Van-e, lehet-e saját út ezen a tájon? Nem külön ösvény, nemzetenként, hanem együttes út, amely mégis más, mint a jelenleg fölkínált alternatívák, mert lehetőség és kényszer arányait a saját sors fölismerése és a saját értékek összefogása révén próbálja megválasztani – s az egészre tekint.”
(a szerk.)
A szabadság nehezen viselhető, különösen nyomorral párban. A Bibliából látszik: Nemcsak a fogságban igényel prófétákat a nép, hanem szabaduláskor is. Mit prófétálnak hát a magyar váteszek?
A kérdés az: Merre halad a nemzet, jó irányba tart-e, hogyan lehetne segíteni az útkeresésben?
Csakhogy: Mit értünk nemzeten? Ha az országlakosok vagy a magyarul beszélők összességét – mindkettő értelmes, de más-más célra alkotott fogalom –, akkor egyszer s mindenkorra le kell mondanunk a megítélés értékszempontjairól. Emberek cselekszenek így vagy úgy, akiket elláthatunk jó vagy rossz tanácsokkal, amelyeket vagy megfogadnak vagy nem. Az a póz viszont, amellyel 10-15 millió ember mindennapi választásait, életmódját, erkölcseit jónak vagy rossznak nyilvánítanánk, egyszerre lenne nevetségesen önelégült, mérhetetlenül erkölcstelen – és értelmetlen. Valamely dolog megítéléséhez ugyanis külső szempont kell. A prófétaságban ilyen az Úr elhívása, világi váteszek kara azonban csak hamisan prófétálhat...
...ahhoz, hogy meg tudjuk mondani, milyen lesz Magyarország és Közép-Európa helyzete egy-két nemzedék múlva, mindenekelőtt meg kellene tudnunk mondani, hogy merre halad a világ, és egyáltalán, mit jelent a „világ“ szó. (Ha Magyarország és a világ viszonyáról van szó, nyilván Magyarország nem a világ része. Vannak más létező helyek is, amelyek kívül esnek a világon? Egyáltalán: Hol van A világ?) Más szóval: meg kell tudnunk mondani, mely országban, milyen formában esedékes Hegel Világszellemének legközelebbi testet öltése. Ha valahol másutt, mint ahol vagyunk, egyetlen gondunk, hogy – mire ott kialakult az új forma – mi már hasonlóak legyünk hozzá...
...Nem lehet tovább várható világhelyzetre, „fejlődésre“, trendekre hivatkozni, de tulajdonképpen az emberiség fogalma is értelmét veszti. Mert vagy fenntartom magamnak a jogot, hogy egy nemzet állapotát jóként vagy rosszként értékeljem, és pusztán erkölcsi vagy szimpátia-alapon más állapot elérését javasoljam, és ezzel együtt feladom azt az elképzelést, hogy a történelemnek van valamilyen tőlem független menete, ami lehetetlenné teszi, hogy akármit csak úgy megtervezzünk és megvalósítsunk; vagy pedig tovább bízom abban, hogy az emberiség egésze bizton halad végzete felé, erkölcsi fogalmaimat, a jót és a rosszat pedig fenntartom az egyes emberek megítélésére.
RETRO-LIGET
avagy mit írtak, hogyan írtak a Liget szerzői öt, tíz vagy éppen huszonhárom évvel ezelőtt: jellegzetes, az akkori és a mai időkről is szóló részletek.