Gyakran mondják, hogy a kutya az ember legjobb barátja – s ezek az állatok valóban figyelemre méltó teremtmények. Könnyedén megtanulják az ember 50–75 szavát és némi gyakorlással akár 200 kifejezést is megértenek. Különféle módon képesek kifejezni a szükségleteiket – de persze segít, ha nemcsak a kutya érti az emberi szavakat, de mi is az ő nyelvüket. Amikor a postás kihozza a leveleinket, Jetta kutyánk hozzám szalad, aztán a bejárati ajtóhoz, majd megint hozzám. Ha dolgára kell mennie, megkeres a házban, és jelentőségteljesen rám mered. Egyébként a kutyák intelligenciáját dicséri az is, hogy szobatisztaságra nevelhetők.
A kutya a farkas leszármazottja, és csupán 14 000 évvel ezelőtt lett külön faj. Míg más fajok fejlődését a természetes szelekció határozta meg, a kutyákét jórészt az ember tudatos válogatása alakította, ami megerősíti a sokat emlegetett tételt, hogy nincs rossz kutya, csak rossz gazda.
Megdöbbentő, hogy egyesek miként bánnak a kutyájukkal. Nem elég, hogy rettenetes körülmények között, mocsokban és láncon tartják, víz, oltások és megfelelő táplálék nélkül. Akadnak, akik szórakoztatás céljából egymásnak ugrasztják az állatokat – bár nem értem, miért szórakoztató, ha két kutya halálra marja egymást. Egy jelentős amerikai sportembert nemrégiben börtönbüntetésre ítéltek, mert kutyaviadalokat szervezett. Ha az állatok nem teljesítettek „megfelelően”, áramütéssel végzett velük, de előfordult, hogy lelőtte vagy felakasztotta a kutyákat.
A legkegyetlenebbek az úgynevezett „kutyagyárak”, ahol a nyereségért tenyésztenek kutyákat, visszataszító körülmények között, a legelemibb egészségügyi követelményeket is figyelmen kívül hagyva. Egy házaspárnál például 184 kutyát találtak a házban és a ház körül álló fémbódékban. A kartondobozok, konzervek, edények halmait és a padlót vastagon borította a kutyapiszok és patkányürülék, legyek lepték el a plafont. Számos kutyát apró drótketrecben tartottak.
Sajnos, elborzasztó esetekről hallhatunk Magyarországon is. Előfordul, hogy a tulajdonost nem érdekli, megfelelő méretű-e a kutya nyakörve, és ahogy az állat növekszik, a lánc belenő a húsába. Sopron közelében néhány évvel ezelőtt 200 kutyát találtak, amelyeket kis dobozokba zárva, étel és ital nélkül tartottak. Az állatok nagy része Kaspar Hauser-szindrómától szenvedett: a stressz kiváltotta törpenövést a bezárt állatok hormonzavara okozta – csökkent a növekedési hormonszintjük.
A szeretetteljes bánásmód első lépése, hogy megismerjük a kutyákat, s ebben segítségünkre lehet a világhírű magyar etológus Csányi Vilmos, akinek Bukfenc és Jeromos című könyve, illetve Marci, a beszélő kutya című regénye egyszerre tanít és szórakoztat.