Január 8-án Gabrielle Giffordot, az Amerikai Kongresszus tagját egy arizonai áruház előtt fejbe lőtte a 22 éves Jared Lee Loughner. 9 milliméteres Glock pisztolya különlegesen nagy tölténytárába harminc lövedék fér. Összesen 19 embert talált el, hatan haltak meg. Giffords egyelőre életben van, orvosai szerint az állapota súlyos, de bizakodnak.
Ki felelős mindezért – persze a lövöldözőn kívül? Loughner súlyosan zavart személyiségnek tűnik, pontos indokait egyelőre nem ismerjük. De mint sokan megjegyezték, az Amerikai Egyesült Államok olyan erőszakos ország lett, ahol még a politikai párbeszéd sem civilizált. Egyes politikusok célozgatásaiból arra következtethetünk, hogy bocsánatos bűnnek tartják az erőszakot. Sarah Palin például egy teleszkópos puska célkeresztjével szemléltette, mely földrajzi területeken számít republikánus győzelemre. Egy minnesotai képviselőnő azt nyilatkozta: szeretné, ha honfitársai felfegyverkeznének, hogy veszedelmesek legyenek.
Az egész probléma hátterében a Második Alkotmánymódosítás áll, amely szerint “Mivel jól szervezett milícia szükséges a szabad állam biztonságának garantálásához, nem korlátozhatjuk a nép fegyvertartási és -viselési jogát”. Az elmúlt években számos vita zajlott, a legfontosabbak a Legfelsőbb Bíróságon, hogy mit jelent ez a mondat. Két értelmezés született: az egyik érvelésben az alkotmánymódosításban említett jog a közösséget illeti, hogy megvédje a nemzetet, a másikban az egyént. A Legfelsőbb Bíróság 2010-ben hozott határozata szerint egyéni jogról van szó – s ezzel jelentős támogatást nyújtanak a washingtoni jobboldali fegyverlobbinak, az NRA-nak (National Rifle Association – Nemzeti Puska Szövetség).
Vajon miért nem merült fel soha a Második Alkotmánymódosítás hatályon kívül helyezése? A fegyverpártiak szerint nem a fegyver, hanem az ember felelős a halálesetekért. De ha nem volnának fegyverek, sokkal nehezebb lenne ölni, nem igaz? Legalább tömeggyilkosságok ritkábban történnének. Nézzünk csak néhány esetet:
1999 Littleton, Colorado, Columbine Középiskola - 13 halott, 23 sebesült
1999 Fort Worth, Texas, Wedgewood baptista templom - 7 halott, 7 sebesült
1999 Honolulu, Hawaii - 7 halott
2007 Blacksburg, Virgina, Virginiai Műszaki Egyetem - 32 halott, 17 sebesült
2009 Fort Hood, Texas - 13 halott, 30 sebesült
2010 Manchester, Connecticut - 8 halott, 2 sebesült
A választott hivatalnokok azonban nem mernek felszólalni a Második Alkotmánymódosítás ellen, nehogy magukra vonják az NRA haragját, mert az kerékbe törné politikai karrierjüket. És tovább folyik az öldöklés. Félek belegondolni, mekkora mészárlás kell, hogy az emberek ráébredjenek: korlátoznunk kell a fegyverhasználatot.